Formulare
Prima pagină / Serv. Situații de Urgență

ÎNŞTIINŢARE

Înștiinţare privind creșterea semnificativă de incendiere a vegetaţiei

Pe fondul creșterii semnificative, la nivel local, în ultima perioadă, datorită numărului mare de incendii de vegetație uscată produse ca urmare a utilizării focului deschis pentru igienizarea terenurilor de vegetație uscată, fără respectarea măsurilor obligatorii de apărare împotriva incendiilor, care pot afecta construcţiile, fondul forestier sau principalele căi de transport (rutiere) aflate în vecinătate, vă reamintim principalele reguli și măsuri de prevenire a incendiilor pe care trebuie să le cunoașteţi și să le respectaţi.

Cetățenii sunt obligaţi să respecte normele privind protecția mediului care interzic arderea vegetației uscate. Nerespectarea acestora, prin acţiunile de ardere a vegetaţiei uscate pe terenurile agricole, poate conduce la reducerea cuantumului subvenţiilor de către APIA.

Reamintim faptul că, arderea miriștilor, a vegetaţiei uscate, a resturilor vegetale și a altor m(...)

Reamintim faptul că, arderea miriștilor, a vegetaţiei uscate, a resturilor vegetale și a altor materiale combustibile, fără obținerea permisului de lucru cu foc constituie contravenţii și se poate sancţiona de către PRIMARIA COMUNEI BOGDANA, cu amendă contravențională cuprinsă între 1.000 lei și 2.500 lei, conform H.G. nr. 537/2007 privind stabilirea și sancţionarea contravenţiilor la normele de prevenire și stingere a incendiilor.

Nerespectarea prevederilor legale privind interzicerea arderii miriștilor, turbăriilor, litierelor pădurii, stufului, tufărișurilor sau vegetaţiei ierboase constituie contravenţie și se sancţionează cu amendă de la 7.500 lei la 15.000 lei, pentru persoane fizice și de la 50.000 lei la 100.000 lei pentru persoanele juridice.

În vederea realizării igienizării terenurilor prin ardere cetățenii au obligația de a solicita și obține de la autoritățile competente următoarele documente:
 Acceptul de la AGENȚIA PENTRU PROTECȚIA MEDIULUI;
 Permisul de lucru cu focul de la primarie.

Trebuie să reţineţi că în urma unor astfel de incendii, din cauza propagării focului sub acţiunea vântului, se pot înregistra victime omenești sau incendieri ale gospodăriilor.