PUBLICAŢIE CĂSĂTORIE AELENEI CĂTĂLIN şi LEUŞTEAN NICOLETA

PUBLICATIE CASATORIE AELENEI CĂTĂLIN şi LEUŞTEAN NICOLETA

PRIMĂRIA --> Starea civila --> Transcriere act de stare civila

Transcriere acte de stare civila

Actele de stare civilă ale cetățenilor români, întocmite în străinătate la autoritățile locale competente, se transcriu, obligatoriu, în registrele de stare civilă române, în termen de 6 luni de la întoarcerea în țară sau de la primirea din străinătate a certificatului ori extrasului de stare civilă.
Cererile de transcriere care se depun la serviciul public comunitar local de evidență a persoanelor sau la primăria unității administrativ - teritoriale de la locul de domiciliu al solicitantului se aprobă de către primari, după ce s-a obținut avizul prealabil al S.P.C.J.E.P.
Cererea de transcriere, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 33, se adresează primarului unității administrativ - teritoriale pe raza căreia își are domiciliul titularul certificatului/extrasului și se face în nume propriu, prin împuternicit cu procură specială, autentificată conform prevederilor art. 72 alin. (6).
Cererea de transcriere este însoțită de certificatul sau extrasul de stare civilă eliberat de autoritățile străine, în original, fotocopie și traducere legalizată, precum și, după caz, de următoarele documente:

a) fotocopii ale certificatelor de naștere și de căsătorie, fotocopii ale actului de identitate sau pașaportului, după caz;
b) declarații notariale, din partea ambilor soți, dacă sunt cetățeni români, sau numai a soțului cetățean român, cu privire la numele purtat după căsătorie, în situația în care în certificatul/extrasul de căsătorie procurat din străinătate nu se face referire la numele soților după căsătorie;
c) declarație din partea părintelui care solicită transcrierea certificatului de naștere al copilului, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 34, în cazul în care părinții acestuia au domicilii diferite;
d) declarație din partea titularului actului ori a reprezentantului legal că nu mai există un alt act transcris/înscris sau reconstituit, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 35.

cerere si declaratii transcriere

Data creare: 26-08-2016 11:24:21

INFORMĂRI 2020

ALUNECARE DE TEREN ÎN LOCALITATEA FÂNTÂNA BLĂNARULUI, COMUNA BOGDANA, JUDEŢUL VASLUI

INFORMARE COLECTARE SELECTIVĂ

Ghidul cetăţeanului pentru situaţii de urgenţă;

ÎNCEPERE LUCRĂRI ,, ALUNECARE TEREN FÂNTÂNA BLĂNARULUI,,

Programul Național de vaccinare antirabică a vulpilor

Regulament "Loc de Joacă Copii"