- Transcriere acte de stare civila

Lista functiilor din cadrul aparatului de specialitate al primarului si drepturi salariale 2018

POP COSTICĂ ŞI VLĂDEANU MARIA

PUBLICAŢIE CĂSĂTORIE POP COSTICĂ ŞI VLĂDEANU MARIA

CHIPCEA MIHAI-EUGEN si IFRIM ALEXANDRA

PUBLICATIE CASATORIE CHIPCEA MIHAI-EUGEN si IFRIM ALEXANDRA

PUBLICATIE CASATORIE LUPU MIHAI SI RUSU GEORGIANA-TUDORITA

Publicatie casatorie Capusneanu Bogdan si Poiana Andreea

Publicatie casatorie Mereuta Mihail si Ghiurcanas Marioara

Publicatie casatorie Apaunei Marian Costica si Ciocan Andreea Elena

PRIMĂRIA --> Starea civila --> Transcriere act de stare civila

Transcriere acte de stare civila

Actele de stare civilă ale cetățenilor români, întocmite în străinătate la autoritățile locale competente, se transcriu, obligatoriu, în registrele de stare civilă române, în termen de 6 luni de la întoarcerea în țară sau de la primirea din străinătate a certificatului ori extrasului de stare civilă.
Cererile de transcriere care se depun la serviciul public comunitar local de evidență a persoanelor sau la primăria unității administrativ - teritoriale de la locul de domiciliu al solicitantului se aprobă de către primari, după ce s-a obținut avizul prealabil al S.P.C.J.E.P.
Cererea de transcriere, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 33, se adresează primarului unității administrativ - teritoriale pe raza căreia își are domiciliul titularul certificatului/extrasului și se face în nume propriu, prin împuternicit cu procură specială, autentificată conform prevederilor art. 72 alin. (6).
Cererea de transcriere este însoțită de certificatul sau extrasul de stare civilă eliberat de autoritățile străine, în original, fotocopie și traducere legalizată, precum și, după caz, de următoarele documente:

a) fotocopii ale certificatelor de naștere și de căsătorie, fotocopii ale actului de identitate sau pașaportului, după caz;
b) declarații notariale, din partea ambilor soți, dacă sunt cetățeni români, sau numai a soțului cetățean român, cu privire la numele purtat după căsătorie, în situația în care în certificatul/extrasul de căsătorie procurat din străinătate nu se face referire la numele soților după căsătorie;
c) declarație din partea părintelui care solicită transcrierea certificatului de naștere al copilului, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 34, în cazul în care părinții acestuia au domicilii diferite;
d) declarație din partea titularului actului ori a reprezentantului legal că nu mai există un alt act transcris/înscris sau reconstituit, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 35.

cerere si declaratii transcriere

Data creare: 26-08-2016 11:24:21

Programul ,,CASA VERDE 2016''

Programul,,CASA VERDE 2016''Programul are in vedere instalarea sistemelor de incalzire care utilizeaza energia regenerabila, inclusiv inlocuirea sau completarea sistemelor clasice de incalzire